Fransız sanatçı Courbet’nin vulva çizimine sprey boyayla “MeToo” yazıldı

Fransız sanatçı Gustave Courbet’nin 19. yüzyılda bir vulvayı tasvir ettiği eserin üzerine bir performans sanatçısı sprey boya ile “Me Too” yazdı. 

1866 tarihli “Dünyanın Kökeni” adlı eser, Fransa’nın Metz kentindeki Centre Pompidou’da bir cam panelin arkasında sergileniyordu. Olayın ardından hasarı kontrol etmeleri için müzeye polis çağrıldı. 

Centre Pompidou, eseri Paris’teki  Musee d’Orsay’dan Fransız psikoanalist Jacques Lacan hakkında bir sergi için kiralamıştı. 

Metz Savcısı Yves Badorc, 1986 ve 1993 doğumlu iki kadının toplamda 5 esere “MeToo” yazdıkları için gözaltına alındığını söyledi. 

Üçüncü bir kişinin de başka bir sanat eseri çaldığı şüphesiyle gözaltına alındığı bildirildi. 

AFP ile paylaşılan videoda bir kadının Courbet’nin eserini sonra bir başka eseri boyadığı görülüyor. Kadınlar müzeden çıkarılırken “MeToo” diye bağırıyor.

Sanatçı Deborah de Robertis, “Kadını Sanatçıdan Ayıramazsın” isimli bir performans kapsamında eserlerin boyanmasını kendisinin organize ettiğini söyledi. 

Robertis, özellikle Courbet’nin eserini hedef aldıklarını çünkü ünlü eserin “kadını dünyanın kökeni” olarak nitelediğini ifade etti. 

Robertis, altı sanatçıyı kadınlara yönelik davranışlarını öne çıkarmak için hedef aldıklarını belirtti. 

ABD’de başlayarak MeToo hareketiyle kadınlar, sanat ve iş dünyasında kendilerine cinsel saldırıda bulunan erkeklerin isimlerini dünyaya duyurmuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir