Tokat Depremi Sonrası Korkutan Derin Deprem Uyarısı!

Afet ve Acil Durum Yönetimi (AFAD) Başkanlığı’nın internet sitesinde yer alan bilgiye göre, Tokat’ın Turhal ilçesinde 4,1 büyüklüğünde deprem meydana geldi.

Saat 15.03’te gerçekleşen sarsıntı 12.38 kilometre derinlikte oldu.

Depremi değerlendiren Prof. Dr. Haluk Selim, derin depremlerin daha tehlikeli olduğunun altını çizerken, “Kuzey Anadolu fayı 10-12 km derinliktedir. Ezine fayı da aynı şekilde derinliktedir” ifadelerini kullandı. Prof. Dr. Selim ayrıca, ‘Kuzey Anadolu segmentlerinden bir tanesi diyebiliriz. Dünyanın en aktif 3 fayından birisidir Kuzey Anadolu fayı. Bu faydan çekincemiz vardır’ şeklinde konuştu.

Prof. Dr. Haluk Selim ise deprem sonrası şu değerlendirmelerde bulundu:

Artçıları da gelmeye başladı. Fakat 4 gün önce meydana gelen depremler yakın lokasyonlar üzerinde gerçekleşti. O fay 30 kilometrelik bir faydı. Fakat bu Ezine fayı için bunu söyleyemeyiz. Daha kuzeye geldi. Kuzey Anadolu segmentlerinden bir tanesi diyebiliriz. Dünyanın en aktif 3 fayından birisidir Kuzey Anadolu fayı. Bu faydan çekincemiz vardır. Son 60 yılda 7 üzeri depremler meydana getirmiştir.

Kuzey Anadolu fayının karakteristik özelliği ile ilgili 30 yıllık tecrübem var. 5.6, 5.8 gibi depremler öncü depremlerdir. Sapanca’da 5.1 depremi vardı. Bunları kastetmiştim. Öncü depremler 1 gün içinde ana oluşacak depremi meydana getirir. 5.6’lık deprem tetikleseydi çoktan tetiklerdi.

4.1 deprem sonuçlanıyor. Kuzey Anadolu fayını tetikler mi? Bunun için veri yok. O bölgeler alüvyon zeminlerin üzerinde yaşayan insanlar var. Şu an bir şey demek yanlış olur.

39 Refahiye, Reşadiye üzerinde fay geldi, kırıldı. Aynı 6 Şubat depremleri gibi. Yüzeyde 400 km kırıldı.
7 üzerinde 2 defa kendini karşıladı. 39 depremi tek bir defada meydana geldi. Tokat için 1942 depremi var. Sonra 19343 depremi Tosya tarafına doğru var. Tokat için 1942 ve 1939 depremleri önemli depremleridir.

‘DERİN DEPREMLER HER ZAMAN DAHA TEHLİKELİDİR’

Derin depremler her zaman daha tehlikelidir. Kuzey Anadolu fayı 10-12 km derinliktedir. Ezine fayı da aynı şekilde derinliktedir. O yüzden bu derinlikteki depremler önem arz ediyor,
Bu küçük bir deprem olduğu için yüzeyde hissedilmiştir. 4.1 küçük bir deprem, ciddiye alınacak bir büyüklük değildir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir